Podsumowanie roku w onkologii – Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017

Już po raz czwarty redakcja portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl przygotowała plebiscyt Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017. W jego ramach wyróżniono najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną w mijającym roku.

1. NOWE LEKI ONKOLOGICZNE W REFUNDACJI

Rok 2017 przyniósł ważne wiadomości dla Pacjentów onkologicznych w kontekście dostępu do nowoczesnego leczenia. Do refundacji wprowadzono kilka innowacyjnych leków m.in. Pixuvri, Imbruvica, Tagrisso, Xtandi, Xofigo i Zytiga.

2. BIAŁOSTOCKIE CENTRUM ONKOLOGII IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Nowa dyrektorka BCO Magdalena Borkowska od kilku miesięcy wdraża własną wizję nowoczesnego i przyjaznego ośrodka medycznego pod hasłem „jesteśmy dla ciebie”. Wernisaż prac Pacjentów, szpitalne Mikołajki, kampania edukacyjna #WykurzRaka, akcja „Jesienne metamorfozy” – to tylko kilka przykładów cennych inicjatyw w tym szpitalu.

3. REMONT POCZEKALNI W WARSZAWSKIM CENTRUM ONKOLOGII – FUNDACJA RAK’N’ROLL

Pragniemy wyróżnić remont generalny poczekalni przy wejściu D w warszawskim Centrum Onkologii-Instytut. Do tej pory było to miejsce ciemne i ponure, które nie napawało optymizmem. Dzięki zaangażowaniu fundacji Rak’n’Roll udało się przeprowadzić gruntowną renowację.

4. KAMPANIA EDUKACYJNA „ZDIAGNOZUJ SZPICZAKA”

W mijającym roku portal hematoonkologia.pl zorganizował kampanię edukacyjną „Wczesna diagnostyka szpiczaka plazmocytowego w Polsce”. W jej ramach powstała specjalna domena: https://zdiagnozuj-szpiczaka.pl/, na której udostępniono materiały edukacyjne dla Pacjentów. Organizatorzy przygotowali również cykl konsultacji on-line oraz konferencji dla specjalistów. Dzięki nowoczesnej i przystępnej formie, akcja odbiła się dużym echem w Internecie oraz mediach społecznościowych. Portal hematoonkologia.pl, którego redaktorem naczelnym jest Agnieszka Giannopoulos, specjalizuje się w tematyce rozrostowych chorób hematologicznych. Strona dedykowana jest lekarzom hematologom oraz chorym, dla których stanowi cenne wsparcie informacyjne. Na wyróżnienie zasługuje wysoka jakość prezentowanych treści oraz nowoczesna i atrakcyjna forma przekazu. Przykładem może być film „Lekcja marzeń” – historia walki pacjentki Magdy z chłoniakiem Hodgkina.

5. „RAK PŁUC” – GRUPA WSPARCIA NA FACEBOOKU

Wszystkie osoby poszukujące kontaktu z Pacjentami onkologicznymi zachęcamy do zapoznania się z nową grupą wsparcia „RAK PŁUC”; utworzoną na portalu Facebook. Obecnie należy do niej ponad 1500 członków – w większości chorych oraz ich opiekunów. Imponuje nam otwartość, życzliwość i bezinteresowne wsparcie jakiego udzielają sobie członkowie tej społeczności.

6. CENTRUM ONKOLOGII IM. PROF. ŁUKASZCZYKA W BYDGOSZCZY

Jeden z najbardziej renomowanych krajowych ośrodków onkologicznych. Zwycięzca XIV edycji Rankingu Szpitali 2017. W tym roku bydgoski ośrodek zasłynął m.in. wykonaniem innowacyjnego zabiegu PIPAC czyli dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem. Centrum Onkologii w Bydgoszczy uzyskało w 2017 roku Certyfikat Breast Cancer Unit (BCU), czyli Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi.

7. JASNA GODZINA – DZIENNIK ŻYCIA I UMIERANIA

27 września 2017 roku odbyła się premiera polskiego wydania książki Niny Riggs pod tytułem Jasna godzina. Dziennik życia i umierania. Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca historia, która uczy jak kochać każdego dnia – nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy.

8. KAMPANIA EDUKACYJNA SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!

Wyrazista kampania profilaktyczno-edukacyjna, której nadrzędnym celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej. Pierwsza edycja akcji została poświęcona tematyce raka jelita grubego. W ramach ogólnopolskiego projektu uruchomiono serwis internetowy www.wylaczraka.pl, a w trasę po Polsce wyruszył ONKOBUS. Organizatorzy kampanii przekazali grant dla Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie, który został przeznaczony na zakup nowoczesnej aparatury do kolonoskopii.

9. EUROPEJSKIE CENTRUM ZDROWIA OTWOCK

Krioablacja nowotworów, hipertermia skojarzona z radioterapią, procedura HIFU, kardioonkologia i chemoembolizacja – to tylko niektóre innowacyjne procedury oferowane Pacjentom Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock. Placówka specjalizuje się w kompleksowym i nowoczesnym leczeniu nowotworów Od początku grudnia Oddziałem Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock kieruje prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik – jeden z najwybitniejszych onkologów w naszym kraju.

10. GLG PHARMA – W OCZEKIWANIU NA POSTĘP W LECZENIU POTRÓJNIE NEGATYWNEGO RAKA PIERSI

Jest nadzieja na dobre informacje dla Pacjentek zmagających się z potrójnie negatywnym rakiem piersi. GLG Pharma – polska biotechnologiczna spółka (zależna) notowana na warszawskiej giełdzie – pracuje nad nową terapią w tym wymagającym obszarze terapeutycznym. Głównym celem projektu TNBC (ang. Triple Negative Breast Cancer) jest opracowanie leku w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT3. Według szacunków, potrójnie negatywny rak piersi stanowi ok. 12-17 proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi.

Rozszerzona wersja publikacji dotyczącej plebiscytu znajduje się na naszej stronie: www.zwrotnikraka.pl