Co reumatolog może powiedzieć o bólu pleców związanym ze szpiczakiem plazmocytowym?
Ból pleców jest skutkiem wieloletniego, najczęściej równoczesnego oddziaływania środowiska pracy, czynników związanych z aktywnością pozazawodową oraz cech indywidualnych takich, jak: wiek, płeć, budowa ciała, sprawność fizyczna oraz podatność na stres. Zazwyczaj wiążę się on z przeciążeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym z powodu zbyt dużego nacisku na jego struktury. Również kręgosłup szyjny jest narażony na długotrwałe obciążenia z powodu skurczu mięśni karku, barków i górnej części pleców.
W jakich sytuacjach ból pleców jest wynikiem przeciążenia?
- Gdy długo siedzimy przy stole lub biurku to należy pamiętać o odpowiednio dobranym krześle oraz o korzystaniu z oparcia. Jeżeli długotrwale wykonujemy pracę w pozycji siedzącej należy mniej więcej co godzinę na chwilę wstać, poprzeciągać się z rękami uniesionymi w górę i skłonami na boki. Takie mini-ćwiczenia pozwalają na rozluźnienie mięśni.
- Gdy podnosimy ciężary, to największym błędem jest robienie tego na wyprostowanych nogach i ze zgiętymi plecami. Może to grozić dyskopatią. Również ból dolnej części pleców to przede wszystkim następstwo ciągłego schylania się, np. przy pracy w ogródku. Prace wykonywane na poziomie ziemi powinny być wykonywane na kolanach, co powoduje odciążenie kręgosłupa.
- Długotrwały stres jest kolejną przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa. Przeżywając negatywne emocje, odruchowo napinamy mięśnie, co powoduje zaciskanie naczyń krwionośnych i niedotlenienie mięśni, co wzmacnia ból pleców.
- Nadwaga, szczególnie nagromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha, obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co wpływa na zmianę statyki kręgosłupa oraz jego przeciążenie i powoduje patologię zarówno w układzie kostnym, jak i mięśniowym.
Kiedy ból pleców jest niebezpieczny?
Jeżeli mamy do czynienia z bólem, który wcześniej się nie pojawiał lub nie możemy sobie kojarzyć jego wystąpienie z naszym „grzechem przeciążenia”, to musimy przeanalizować następujące fakty :
- Czy ból pojawia się w odstępach krótszych niż 1-2 miesiące?
- Czy mamy przyczynę bólu związaną z pracą fizyczną lub przeciążeniem w pracy lub w domu?
- Czy wcześniejsze dolegliwości bólowe zmieniły swój dotychczasowy charakter z podostrego na bardzo silny?
- Czy ból pojawił się w innych miejscach ciała niż dotychczas i czy dotyczy także kości czaszki i kończyn górnych i dolnych?
- Nie pomagają nam dotychczas stosowane leki przeciwbólowe.
- Bólowi towarzyszą inne objawy np.: nudności, krwawienie, zawroty głowy, nadmierna senność, ogólne osłabienie, niedowład kończyn, zaburzenia mowy, częstsze infekcje dróg oddechowych.
- Ból trwa dłużej niż 3 miesiące.
- Ból, który wystąpił po raz pierwszy pojawił się w nocy lub wcześniejsze dolegliwości bólowe, które nie pojawiały się w nocy wybudzają nas ze snu.
- Ból pogarsza lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie (wybudza w nocy lub nie pozwala zasnąć, obniża napęd życiowy, powoduje absencję w pracy).
Dlaczego te objawy są niebezpieczne?
Ból tego typu może być objawem szpiczaka plazmocytowego. Jest to choroba stosunkowo rzadka występuje z częstością ok. 4-5 przypadków na 100.000 osób w ciągu roku (obejmuje obecnie w Polsce ok. 10.000 osób). Dotyczy głównie osóby pomiędzy 60-tym a 80-tym rokiem życia. Jednak nie każdy ból kręgosłupa to od razu szpiczak. Tak więc należy zwrócić uwagę czy bólowi kręgosłupa ,w szczególności występującego w porze nocnej, towarzyszy spadek masy ciała, wysokie wykładniki stanu zapalnego (OB powyżej 100) oraz inne czasami banalne objawy, jak częste infekcje, zwłaszcza i dróg oddechowych oraz utrata apetytu i senność. Te objawy zwane „czerwonymi flagami” są pewnym alarmem dotyczącym Państwa stanu zdrowia .
Do kogo mam się zgłosić gdy mam takie objawy?
Dla Państwa pierwszą instancją odpowiedzialną za pokierowanie jest lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli lekarz pierwszego kontaktu.