
Pojawiają się nowe leki dla chorych na nawrotowego szpiczaka. Większość z nich nie jest dostępna dla polskich pacjentów
newseria.pl , 22.02.2018
Szpiczak plazmocytowy może być chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną, nawet w przypadku postaci nawrotowej i opornej na leczenie. Polscy pacjenci mają jednak ograniczony dostęp do nowoczesnych leków, zwiększających czas wolny od progresji choroby oraz wydłużających życie. Brakuje również terapii podtrzymujących w przypadku chorych po przeszczepie komórek macierzystych.
czytaj więcejProf. Jędrzejczak: nie mamy refundacji nowych leków
O możliwościach terapeutycznych pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds. Hematologii, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
czytaj więcejSzpiczak plazmocytowy - FAQ
dr A. Walter-Croneck, dr K. Głogowska
Co to jest szpiczak plazmocytowy? Co to jest gammapatia monoklonalna? Jak rozpoznać szpiczaka? Jakie badania należy wykonać przy rozpoznaniu szpiczaka? Na te i inne pytania staramy się udzielić odpowiedzi.
czytaj więcejSzpiczak plazmocytowy - badania, leczenie
dr K. Głogowska
Szpiczak plazmocytowy jest chorobą, która rozwija się powoli i podstępnie, a objawy, które jej towarzyszą, są bardzo niecharakterystyczne - np. bóle kręgosłupa czy ogólne osłabienie. Diagnostyka choroby zaczyna się bardzo często od nieprawidłowych wyników badań podstawowych, które wykonywane są bądź z innych przyczyn lub w ramach okresowej kontroli u lekarza rodzinnego. Oczywiście pojedyncze nieprawidłowości w niżej wymienionych badaniach nie stanowią zazwyczaj podstawy do podejrzewania choroby, niemniej jeśli występuje łącznie kilka z nich, a dodatkowo towarzyszą im inne objawy, szczególnie bóle kostne warto rozważyć diagnostykę w kierunku szpiczaka, aby nie przeoczyć choroby.
czytaj więcejSzpiczak plazmocytowy - choroba, przebieg, rozpoznanie
dr Adam Walter-Croneck
Szpiczak plazmocytowy (inna nazwa: szpiczak mnogi, potocznie: szpiczak) jest nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego, wywodzącym się z dojrzałych komórek układu odpornościowego nazywanych plazmocytami. Choroba charakteryzuje się postępującym rozprzestrzenianiem się zmienionych nowotworowo plazmocytów w szpiku kostnym i osłabienia struktury kości, zwłaszcza kręgosłupa, żeber, mostka, miednicy i czaszki. Obok inwalidztwa związanego z uszkodzeniem kości, następstwem rozwoju choroby jest osłabienie czynności krwiotwórczej szpiku, uszkodzenie nerek i skłonność do zakażeń.
czytaj więcejCo reumatolog może powiedzieć o bólu pleców związanym ze szpiczakiem plazmocytowym?
dr Piotr Ligocki
Ból pleców jest skutkiem wieloletniego, najczęściej równoczesnego oddziaływania środowiska pracy, czynników związanych z aktywnością pozazawodową oraz cech indywidualnych takich, jak: wiek, płeć, budowa ciała, sprawność fizyczna oraz podatność na stres.
czytaj więcej