
Udział lekarzy rodzinnych w opiece nad chorymi na szpiczaka
22.02.2018
Prof. dr hab. n. med. Krzyszof Giannopoulos, XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Warszawa, 21-23.09.2017
czytaj więcejZnaczenie prognostyczne poszczególnych czynników ryzyka w szpiczaku plazmocytowym - projekt edukacyjny Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego
hematoonkologia.pl , 01.12.2017
Szpiczak plazmocytowy (SzP) to choroba nowotworowa charakteryzująca się proliferacją klonalnych plazmocytów w szpiku kostnym. Towarzyszy mu zazwyczaj wydzielanie monoklonalnej immunoglobuliny wykrywanej w surowicy lub moczu.
czytaj więcejProf. Jędrzejczak: nie mamy refundacji nowych leków
O możliwościach terapeutycznych pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds. Hematologii, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
czytaj więcejJak prowadzić leczenie chorego na szpiczaka plazmocytowego w praktyce lekarza rodzinnego
dr n. med. Edyta Cichocka
Szpiczak plazmocytowy (SzP) - klonalny rozrost komórek plazmocytoidalnych tj. wytwarzających przeciwciało monoklonalne (M) uwalniane do krwi/moczu. Heterogenna grupa chorób, charakteryzuje się występowaniem określonych zaburzeń cytogenetycznych i molekularnych w nowotworowych plazmocytach. Stanowi ok. 1% wszystkich nowotworów.
czytaj więcejWczesna diagnostyka szpiczaka plazmocytowego w Polsce. Diagnostyka szpiczaka w praktyce lekarza rodzinnego
prof. Małgorzata Krawczyk-Kuliś
W ostatnich latach liczba chorych, u których rozpoznano szpiczaka plazmocytowego zwiększa się. Opublikowane dane z Krajowego Rejestru Nowotworów (1) podają, że w 2014r na liście częstości nowych rozpoznań nowotworów, szpiczak plazmocytowy znajduje się na 20 pozycji. Wówczas w Polsce rozpoznano 79229 nowotworów u mężczyzn i 79979 nowotworów u kobiet, w tym 727 zachorowania na szpiczaka plazmocytowego u mężczyzn (co stanowi 0,92% spośród wszystkich nowotworów, współczynnik zachorowań 3,9/100000) i 771 zachorowań u kobiet (odpowiednio 1%, i 3,9/100000). W 2014 r. szpiczak plazmocytowy był przyczyną 606 zgonów u mężczyzn i 676 zgonów u kobiet.
czytaj więcejSzpiczak plazmocytowy
dr Marta Morawska
Szpiczak plazmocytowy to przebiegająca wieloetapowo choroba nowotworowa charakteryzująca się proliferacją i gromadzeniem plazmocytów, wytwarzających monoklonalną immunoglobulinę lub monoklonalne łańcuchy lekkie immunoglobulin (tzw. białko M).
czytaj więcejKiedy ból kręgosłupa zaczyna być czerwoną flagą
dr Piotr Ligocki
Bóle kręgosłupa o różnej, swoistej i nieswoistej etiologii, dotyczą przynajmniej raz w życiu 60-85% populacji. Najczęściej są to dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego, najrzadziej odcinka piersiowego. Badania epidemiologiczne wykazały, że ponad 50% ludzi starszych cierpi z powodu bólu w szczególności dolnego odcinka kręgosłupa, co jest ilością tożsamą na całym świecie. Większość tych dolegliwości bólowych jest nieswoista, jednakże niektóre cechy tego bólu oraz objawy towarzyszące, powinny być dla lekarza drogą naprowadzającą w rozpoznaniu swoistego schorzenia, w tym szpiczaka plazmocytowego.
czytaj więcejDiagnostyka i leczenie na podstawie najnowszych zaleceń ESMO
dr hab Artur Jurczyszyn, dr Magdalena Olszewska-Szopa
Szpiczak plazmocytowy (MM) został opisany po raz pierwszy w 1844 roku w Anglii; chorą była 39-letnia Sarah Newbury, którą leczono rabarbarem i skórkami pomarańczy. MM jest interdyscyplinarnym nowotworem, który wymaga kompleksowej terapii specjalistów z różnych dziedzin oraz aktywnej współpracy lekarzy rodzinnych. MM obecnie rozpoznawany jest coraz częściej dzięki postępowi wiedzy medycznej, ale etiologia nadal nie została wyjaśniona. Zarówno z uwagi na lepsze i wcześniejsze rozpoznawanie, jak i znaczny postęp w terapii pacjenci ze szpiczakiem żyją trzykrotnie dłużej niż jeszcze 10-15 lat temu. Nadal pozostaje on jednak nieuleczalny.
czytaj więcej